Գործող կարգավորումներով վարույթի շրջանակում որոշումներ կայացնելու եւ կատարողական գործողություններ կատարելու իրավասություն ունի միայն վարույթն իրականացնող հարկադիր կատարողը: Կատարողական գործողություններն այլ հարկադիր կատարողների կողմից իրականացնելը հնարավոր է միայն հարկադիր կատարողների խումբ ձեւավորելու կամ կատարողական վարույթն այլ հարկադիր կատարողի փոխանցելու դեպքում:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել կատարողական վարույթի շրջանակում առանձին կատարողական գործողություն այլ հարկադիր կատարողի կողմից իրականացնելու հնարավորություն: Կամրագրվի հարկադիր կատարման ծառայության այլ կառուցվածքային ստորաբաժանման կամ այլ աշխատակցի կողմից առանձին օժանդակ գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն, օրինակ` բռնագանձված գումարների բաշխումը ֆինանսական բաժնի աշխատակիցների կողմից: Հաջորդ փոփոխությամբ կամրագրվեն միմյանց հետ փոխկապակցված կամ կատարողական վարույթի մասնակիցների լրիվ կամ մասնակի համընկնող կազմ ունեցող մի քանի կատարողական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու կամ մեկ կատարողական վարույթից առանձին պահանջներով վարույթներն առանձնացնելու վերաբերյալ կարգավորումներ:
«Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած լրացումները քննարկվել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 28-ի նիստում: Հարցը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է փոփոխությունները՝ նշելով, որ ԴԱՀԿ ծանրաբեռնվածությունը հավասարապես բաշխելու առումով անհրաժեշտ են լրացուցիչ ռեսուրսներ: «Մենք չենք կարող անընդհատ ընդլայնել հարկադիր կատարման ծառայության աշխատակիցների քանակը»,- ասել է նա:
Հաջորդ օրենսդրական կարգավորմամբ գործադիրը փոփոխություններ եւ լրացումներ է առաջարկում կրկին «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի խոսքով՝ օրենքն այժմ  սահմանում է կատարողական վարույթի շրջանակում գույքն ի պահ հանձնելու առնչությամբ միայն ընդհանուր դրույթներ: Առաջարկվող կարգավորումներով հստակեցվում է կատարողական վարույթի շրջանակում գույքն ի պահ ընդունելու իրավասություն ունեցող անձանց շրջանակը՝ ստացականի կամ համապատասխան պայմանագրի հիման վրա: Առաջարկվում է ամրագրել առգրավված գույքը պարտապանին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց ի պահ հանձնելու արգելքը: Գույքի պահատվություն կիրականացվի նաեւ այն դեպքերում, երբ գույքի պահպանության անհրաժեշտություն է առաջանում ոչ գույքային բնույթի պարտապանի գույքի արգելադրում եւ իրացում չենթադրող կատարողական գործողություններ կատարելիս:
Կնախատեսվի հարկադիր կատարողի իրավասությունը հարկադիր կատարման ծառայության միջոցով պահպանվող գույքն իրացնելու այն դեպքում, երբ պարտապանի գույքի սեփականատիրոջ կողմից համապատասխան ծանուցում ստանալուց հետո այն երկու ամսվա ընթացքում չի պահանջվում կամ չի ընդունվում: Նման դեպքերում առաջարկվում է այն իրացնել «Սակարկությունների մասին» օրենքով սահմանված կարգով կամ ուղղակի վաճառքի միջոցով: Գույքի իրացման արդյունքում ստացված գումարը գույքի պահպանման ծախսերը պահելուց հետո կվերադարձվի պարտապանին:

According to the current regulations, only the compulsory enforcement officer carrying out the proceedings has the authority to make decisions and perform enforcement actions within the framework of proceedings. Implementation of enforcement actions by other enforcement officers is possible only in case of forming a group of enforcement officers or transferring the enforcement proceedings to another enforcement officer.
The draft proposes to establish the possibility of a separate enforcement action by another enforcement officer within the framework of enforcement proceedings. The possibility of carrying out separate support actions by another structural subdivision of the enforcement service or another employee will be established, for example, distribution of confiscated money by the employees of the financial department. The next amendment will establish the regulations on combining several enforcement proceedings that are interrelated or have fully or partially overlapping members of enforcement proceedings into one proceeding or on separating the proceedings with separate requirements from one enforcement proceeding.
The addenda proposed by the Government to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts were debated at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on September 28. The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan presented the issue.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan highlighted the amendments, noting that additional resources are needed in terms of equally distributing the workload of the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service. “We cannot keep expanding the number of employees of the compulsory enforcement service,” he said.
According to the next legislative regulation, the executive body proposes amendments and addenda to the Law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts.
The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan noted that the law now sets out only general provisions related to the confiscation of property within the framework of enforcement proceedings.